Czemu służy podział fotelików samochodowych na grupy?


Jeżdżąc samochodem z dzieckiem, obowiązkowo należy przewozić je w foteliku. Jest to więc jedno z najważniejszych elementów wyposażenia, o jakie muszą zadbać rodzice, kiedy na świecie pojawia się ich pociecha. Jaki fotelik wybrać? Pewnym ułatwieniem jest podział fotelików samochodowych na grupy.

Grupy fotelików samochodowych: 0+, 1, 2 i 3

Głównym kryterium, wedle którego pogrupowano foteliki samochodowe, jest waga dziecka. Pomocniczo używa się również wieku. Oficjalnie obowiązuje 5 podstawowych grup wagowych:

  • Grupa 0 dotyczy fotelików samochodowych dla niemowląt o wadze nieprzekraczającej 10 kg. Są to maluszki od urodzenia do ok. 6-9 miesięcy.
  • Grupa 0+ obejmuje dzieci ważące do 13 kg, a więc w wieku do ok. 12-15 miesięcy.
  • Grupa 1 dedykowana jest dzieciom o wadze od 9 do 18 kg, które najczęściej są w przedziale wiekowym 9 miesięcy - 4 lata.
  • Grupa 2 to foteliki dla dzieci o wadze 15-25 kg w wieku 4-6 lat.
  • Grupa 3 dotyczy fotelików dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg, które korzystają z nich do ok. 11-12 roku życia.

Jest to ogólny podział, jednak oprócz wyżej wymienionych głównych grup można spotkać wiele pośrednich kategorii. Zawsze warto więc zapoznać się z informacjami producenta sugerowanej wagi dziecka dla konkretnego modelu fotelika. Niemniej sugerując się opisanym podziałem, rodzicom będzie łatwiej rozpocząć poszukiwania.

chłopiec w foteliku

Czym są foteliki i-Size?

Foteliki i-Size uznawane za najbezpieczniejsze i zapewniają podwyższoną ochronę głowy, kręgów szyjnych i boków dziecka, czego potwierdzeniem są specjalistyczne crashtesty. Tworzone są na podstawie nowych przepisów europejskich, regulujących sposób podróżowania z małymi dziećmi. W tym przypadku rezygnuje się z obowiązujących dotychczas kryteriów wagi dziecka, a większe nacisk kładą na kryterium wzrostu.

Norma i-Size wydłuża okres, w jakim maluch podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Ten sposób podróżowania z dzieckiem uważa się za bezpieczniejsze rozwiązanie niż jazda przodem. Liczne badania potwierdzają, że ten sposób montażu fotelika zapewnia o wiele większą stabilność, a co za tym idzie — bezpieczeństwo małego pasażera.

Wróć