Poddupnik, podstawka, podwyższenie - czy może zastąpić fotelik samochodowy?


Przewożenie dziecka samochodem na podstawce (tzw. poddupniku lub podwyższeniu) zamiast w foteliku budzi pewne kontrowersje, które wydają się słuszne. Czy jest to bezpieczne i zgodne z prawem? Na te pytania odpowiemy w dalszej części naszego wpisu.

Przewożenie dziecka na podstawce w świetle przepisów

Zgodnie z art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) dziecko poniżej 150 cm wzrostu może być przewożone samochodem w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Zatem w świetle prawa możliwe jest zastosowanie akcesoriów innych niż foteliki, które przeznaczone są do przewozu dzieci.

Przepisy nie posługują się jednak kryterium wieku, lecz wzrostu. Oznacza to, że każde dziecko nieprzekraczające 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku lub podstawce — nawet jeśli ma już 17 lat. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy waga dziecka przekracza 36 kg.

dziecko w foteliku samochodowym

Czy przewożenie dziecka na podstawce jest bezpieczne?

O ile prawo pozwala na zastąpienie fotelika samochodowego podstawką, o tyle kwestie bezpieczeństwa nie są w tym przypadku jednoznaczne. Podstawka jest wygodna, tania, prosta w obsłudze i zajmuje niewiele miejsca w samochodzie. Z tego też powodu wielu rodziców traktuje ją jako bezpieczną alternatywę dla fotelika. Okazuje się jednak, że w kwestii bezpieczeństwa może ona pozostawiać sporo do życzenia. Certyfikowane i poddane odpowiednim badaniom foteliki samochodowe zapewniają znacznie wyższy poziom ochrony dla dziecka niż jakakolwiek podstawka, poddupnik czy podwyższenie.

W przypadku zdarzenia drogowego podstawka samochodowa zapewnia wyłącznie ochronę miednicy. Wprawdzie pozwoli uniknąć mandatu za nieprawidłowe przewożenie dziecka przy kontroli policyjnej, jednak nie zagwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia w sytuacji wypadku czy kolizji.

Podstawka nie zapewnia bezpieczeństwa na tak wysokim poziomie jak fotelik samochodowy, zatem pod tym względem nie jest go w stanie zastąpić. Pasażerowie poniżej 150 cm wzrostu powinni więc podróżować w fotelikach. Są one dostępne w zróżnicowanych cenach, więc każda rodzina znajdzie produkt odpowiedni do swoich potrzeb i możliwości.

Wróć