Co oznacza norma I-size w fotelikach samochodowych?


Norma I-Size dla fotelików samochodowych obowiązuje w Unii Europejskiej i dotyczy standardów homologacji ECE R44. Jej celem jest zapewnienie jeszcze lepszych, bezpieczniejszych warunków przewozu dzieci i niemowląt.

Wszystko, co warto wiedzieć o normie I-Size

System homologacji I-size został zatwierdzony w lipcu 2013 roku i obecnie jest uważany za najlepszy sposób bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Opracowany został na podstawie wieloletnich obserwacji i badań nad skutkami wypadków samochodowych, w których brały udział dzieci przewożone w fotelikach samochodowych. Okazało się, że dotychczasowe rozwiązania były niewystarczające, co wymusiło poszukiwanie nowych możliwości, a następnie dostosowanie do nich regulacji prawnych.

Norma I-Size opiera się na kilku podstawowych założeniach. Przede wszystkim kryterium wzrostu zastąpiło kryterium wagi. To znacznie ułatwia rodzicom dobór odpowiedniego fotelika, dostosowując model adekwatnie do wzrostu dziecka.

Kolejna kwestia dotyczy sposobu przewożenia dziecka w pojeździe. Ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa zaleca się, aby dzieci możliwie jak najdłużej przewożone były w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy (tzw. foteliki RWF), czyli najlepiej do ok. 4 roku życia. Foteliki zgodne z normą I-Size zapewniają też większą ochronę głowy, kręgów szyjnych i boków dziecka.

Co więcej, atest I-Size mogą otrzymać siedziska, które zapewniają łatwość montażu i zmniejszają ryzyko popełnienia błędów montażowych. Powinny być zaopatrzone w taki system mocowania, który pozwala na montaż bez konieczności użycia pasów bezpieczeństwa.

niemowlak w foteliku

Polecane foteliki samochodowe I-size

U nas znajdziesz szeroki wybór różnorodnych fotelików samochodowych zgodnych z normą I-Size, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim model Primo Viaggio Lounge, który uznany został za najbezpieczniejszy fotelik i-Size z systemem Comfort Recline 2021 roku w swojej kategorii - do 1,5 roku życia dziecka.

Wróć