Czym jest test ADAC w fotelikach samochodowych?


Fotelik samochodowy powinien być nie tylko wygodny dla dziecka, ale przede wszystkim bezpieczny. Dlatego też tego typu produkty zawsze poddawane są restrykcyjnym testom, podczas których w sposób kompleksowy sprawdzane są ich właściwości pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności w przypadku ewentualnego zdarzenia drogowego. Jednym z nich ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) przeprowadzany przez organizację, będącą jedną z dwóch najważniejszych podmiotów testujących foteliki samochodowe w Europie.

Na czym polegają testy ADAC w przypadku fotelików samochodowych?

Testy ADAC to jedne z najdokładniejszych, najbardziej rygorystycznych i przejrzystych badań, jakim poddawane są foteliki samochodowe. Przeprowadzająca je organizacja wypracowała własną metodologię testową, która skrupulatnie ocenia parametry dynamiczne, ergonomię, łatwość użytkowania i czyszczenia, obecność materiałów niebezpiecznych w produktach. Sprawdzany jest również przebieg pasów bezpieczeństwa przez tułów dziecka oraz możliwość stabilnego zamontowania fotelika w pojeździe.

uśmiechnięty chłopczyk w foteliku samochodowym

Foteliki samochodowe, które biorą udział w testach, przyporządkowane są do różnych przedziałów wagowych i wiekowych. Testy przeprowadzane są na manekinach, które swoją sylwetką przypominają niemowlaka, trzylatka i dziewięciolatka. Produkty badane są nie tylko podczas crashtestów, ale również wszelkich czynności związanych z eksploatacją. Następnie wyniki są łączone w jedną, ogólną ocenę, przy czym zawsze najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. To właśnie na ten aspekt należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, chociaż kwestie takie jak np. łatwość montażu i czyszczenia też nie pozostają bez znaczenia. Podkreślić należy, że produkty, w których wykryte zostaną substancje szkodliwe, automatycznie uzyskują najniższą ocenę w testach ADAC, bez względu na to, jakie wyniki uzyskały w pozostałych kategoriach.

dziewczynka z foteliku samochodowym

W testach ADAC obowiązuje odwrotna skala oceniania niż zazwyczaj stosowana jest w Polsce, dlatego też w celu ułatwienia interpretacji wyników często wykorzystuje się graficzne przedstawienie w formie gwiazdek. Zatem fotelik samochodowy z pięcioma gwiazdkami i oceną 0,5 -1,5 uznawany jest za bardzo dobry. Ocena 1,6-2,5 oznacza cztery gwiazdki. Trzy gwiazdki i wynik 2,6-3,5 to fotelik zadowalający. Dostateczne produkty z dwiema gwiazdkami uzyskały 3,6-4,5 punkty w testach. Wynik 4,6-5,5 oznacza ocenę niedostateczną i jedną przyznaną gwiazdkę.

W ofercie naszej firmy dostępne są foteliki samochodowe, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i zostały poddane testom ADAC, tj. foteliki Primo Viaggio Lounge, który uzyskał notę 1,7 za bezpieczeństwo czy Primo Viaggio SL, który na bazie Isofix uzyskał w 2013 roku maksymalne 5 gwiazdek.

Wróć