Podstawowe kryteria wyboru wózka dziecięcego


Dobry wózek to spory wydatek, jednak taka inwestycja się opłaca. Dokonując przemyślanego zakupu, zyskamy nie tylko trwały i bezpieczny pojazd dla dziecka, ale także pewność, że maluch będzie się cieszył pełnym komfortem podczas codziennych spacerów. Co wziąć pod uwagę, kupując wózek dla dziecka? Podpowiadamy, jakie kryteria wyboru są w tym przypadku najważniejsze.

Dobry wózek dziecięcy, czyli jaki?

Dobry wózek dziecięcy to przede wszystkim bezpieczny i gwarantujący komfort malucha oraz jego rodziców pojazd. Podczas zakupu wózka warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiałów, z którego został on wykonany, precyzję wykonania, dodatkowe opcje oraz zabezpieczenia, a także wagę i zwrotność. Nie bez znaczenia jest design oraz zastosowanie rozwiązań, które ułatwiają codzienne spacery, czyniąc je przyjemnymi, niezależnie od pory roku i pogody. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się wózki modułowe, które „rosną” wraz z dzieckiem, pozwalając na korzystanie z funkcjonalnych rozwiązań projektowych. To świetna opcja, która pozwala sporo zaoszczędzić, bo kupioną początkowo gondolę z fotelikiem grupy 0+ możemy później rozbudować o siedzisko spacerowe.

Dobry wózek dla dziecka powinien być lekki, zwrotny i kompaktowy po złożeniu, dzięki czemu nie będzie utrudniał codziennego życia i doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas spacerów lub podróży.

rodzina na spacerze

Ważne kryteria wyboru wózka dziecięcego 

Po pierwsze: bezpieczeństwo 

Kupując wózek, musimy zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty. Bezpieczny wózek cechuje się odpowiednią stabilnością oraz powinien zostać wyposażony w m.in.:

  • odpowiednio wyprofilowaną gondolę lub siedzisko spacerówki,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • amortyzowane koła,
  • siedzisko z możliwością regulacji pozycji,
  • obszerną budkę.

W przypadku osób bardzo wysokich sprawdzi się teleskopowa regulacja rączki oraz brak poprzeczki hamulcowej, co sprawia, że rączkę można łatwo wyciągnąć ku sobie, dając jednocześnie więcej miejsca na swobodny krok długich nóg. Bardzo dobrą opcją w przypadku nowoczesnych wózków jest ochrona przed promieniowaniem UV. 

Po drugie: funkcjonalność

Ważnym kryterium wyboru wózka jest jego funkcjonalność. Warto zwrócić uwagę na to, czy na jednej ramie można zamontować fotelik samochodowy, gondolę oraz spacerówkę. Dzięki temu będziemy mogli dostosować wózek do zmieniających się potrzeb malucha. Na funkcjonalność wózka wpływają także jego waga, zwrotność, wygoda prowadzenia oraz dodatkowe możliwości, jakie dają poszczególne komponenty np. testy/funkcja spania fotelika; regulacja zagłówka/podnóżka, funkcja kołyski, stabilizacja nóżek w gondoli; przekładane, rozkładane na płasko siedzisko, pokrowiec na nóżki, etc. 

kobieta z wózkiem

Po trzecie – niezawodność i wygoda użytkowania

Jeden wózek może posłużyć dziecku przez długie lata, jednak musimy zwrócić uwagę na jego jakość oraz opcje rozbudowy. Wózek powinien dobrze sprawdzać się w każdych warunkach, być łatwy do utrzymania w czystości i przede wszystkim wygodny dla malucha. Gwarantem wygody użytkowania jest łatwość obsługi oraz ściągania odpowiednich elementów wózku celem czyszczenia (np. tapicerka) lub konserwacji (koła).

Wróć