Przewożenie dziecka w samochodzie w świetle przepisów


Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem to priorytet każdego rodzica. Zasady przewożenia dzieci regulują odpowiednie przepisy. Czy fotelik samochodowy jest obowiązkowy? Czy można umieścić go na przednich siedzeniach? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Czy dziecko musi być przewożone w foteliku samochodowym?

Obowiązkiem podróżowania w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym objęte są dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Należy podkreślić, że wiek nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków.

Jeżeli ze względu na dużą masę ciała dziecko powyżej 135 cm wzrostu nie ma możliwości korzystania z fotelika samochodowego, może jechać przypięte pasami na tylnej kanapie. W przypadku przewożenia trojga dzieci, gdy nie da się zamocować trzech fotelików, jedno z dzieci (powyżej 3 r.ż.) może podróżować z tyłu między fotelikami – też zapięte pasami. Z obowiązku podróżowania w foteliku samochodowym może zwolnić lekarz, jeśli istnieją ku temu przeciwwskazania zdrowotne. Oprócz tego obowiązek ten nie dotyczy taksówek, pojazdów policyjnych, karetek, straży pożarnej i miejskiej.

Gdzie w samochodzie może być zamontowany fotelik samochodowy?

Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie na przewożenie dziecka w foteliku jest tylna kanapa. Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, zaleca się, by fotelik był umieszczony tyłem do kierunku jazdy. Umieszczenie dziecka z przodu pojazdu powinno być ostatecznością – w takim przypadku, zgodnie z przepisami, należy bezwzględnie wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera.

Warto podkreślić, że foteliki samochodowe muszą być dostosowane zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. W naszym asortymencie znajdą Państwo szeroki wybór produktów, w tym foteliki I-Size – uznawane za jedne z najbezpieczniejszych na rynku.

Wróć